Copyright 2024 - Szkoła Podstawowa nr 8 w Siedlcach

Jak radzić sobie z izolacją , emocjami, strachem?  Jak oswoić nową rzeczywistość ?

Sytuacja, której nie byliśmy w stanie przewidzieć,  wpływa  na nas wszystkich. Martwimy się o zdrowie nasze i naszych bliskich, każdy z nas  próbuje odnaleźć się w nowych warunkach, które wynikają z ograniczeń wprowadzonych przez rząd na obywateli.

Z dnia na dzień znaleźliście  się w sytuacji kiedy szkoły zostały zamknięte. Ograniczona została możliwość spotykania się, spacerowania, zabaw.

Te okoliczności z jednej strony mogą powodować radość w związku z brakiem przymusu chodzenia do szkoły, z drugiej zaś mogą wzbudzać lęk i napięcie spowodowane brakiem kontaktów z rówieśnikami,            z nauczycielami, przymus przebywania w domu czy zmianą rytmu dnia. Zwłaszcza teraz, kiedy na dworze jest coraz cieplej, a to co było atrakcyjne w domu, zaczyna nudzić.

Jak dostosować się do nowej sytuacji i nie zwariować ?

  •  Rytm dobowy – nagła zmiana w harmonogramie dnia, spowodowana brakiem szkoły, mogła wpłynąć na przestawienie Waszego dotychczasowego rytmu dobowego. Niektórzy z Was z radością wyłączyli  poranne budziki, a moment zasypiania przesunęli o parę godzin do przodu, spędzając ten czas przy komputerze, telefonie lub książce.  Oczywiście, ten okres można wykorzystać na odpoczynek od wstawania o 6 rano, jednak pamiętajcie, że drastyczna zmiana rytmu dobowego może nasilić gorsze samopoczucie, powodować poczucie „rozbicia” i apatii. Dodatkowo, trudniej będzie się Wam przestawić na szkolne funkcjonowanie, kiedy wszystko wróci do normy.
  • Plan dnia – duża ilość wolnego czasu, którą obecnie posiadacie, to doskonała okazja do nadrobienia zaległości szkolnych, obejrzenia ciekawych filmów, przeczytania książek, nauki języków. Trzeba to tylko odpowiednio rozplanować. Zachęcam Was do tworzenia planu na dany tydzień.  Uwzględnijcie w nim czas na naukę, ale  nie zapominajcie o przyjemnościach, aktywności fizycznej
  • Ograniczenie zalewu informacyjnego – dbajcie o swoje zdrowie psychiczne, ograniczcie   dostęp do portali informacyjnych, telewizji. Ciągłe odświeżanie stron internetowych może powodować wzrost napięcia i lęku związanego z obecną sytuacją. Warto wprowadzić ograniczenie przyswajania nowych informacji o pandemii, np. poprzez wyznaczenie dwóch lub trzech , w których czytacie wiadomości. Najprościej jest umówić się z samym sobą, rodzicami  na konkretny czas czytania o nowych doniesieniach ze świata, np.
  • Aktywność fizyczna – bycie aktywnym to podstawa dbania nie tylko o zdrowie fizyczne, również o psychiczne. Zadbajcie o siebie! Ściągnijcie aplikacje do praktykowania jogi, zumby, wyciągnijcie z szuflad zakurzone skakanki, hula –hop, hantle. Otwórzcie okna, jeśli nie macie swojego ogrodu, działki, już kilka przysiadów, skłonów sprawi, że zaczną wydzielać się endorfiny czyli hormony szczęścia. Nauczyciele w-f zapewne tez podpowiadają Wam jak nie stracić formy, siedząc w domu.
  • Kontakt interpersonalny – jako istoty społeczne potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi i to jest niezaprzeczalne. Nastolatek potrzebuje kontaktu z rówieśnikami . Internet umożliwia Wam kontakt bez wychodzenia z domu. Zresztą nie oszukujmy się, ile razy będąc blisko siebie w realnym świecie rozmawialiście  za pomocą komunikatorów właśnie J  Pamiętajcie tylko o zasadach netykiety i bezpieczeństwa w sieci. Izolacja  to również okazja do spędzania czasu z najbliższymi w innej formie niż dotychczas. Warto wyciągnąć planszówki, albumy ze zdjęciami, przygotować filmy na wspólny seans. Może wspólne gotowanie? Może zostańcie nauczycielami języka angielskiego dla Waszych rodziców? A może przemeblować pokój ?
  • Higiena – zadbajcie o przestrzeganie zasad higieny, które zostały opisane przez Światową Organizację Zdrowia. Niektóre z ograniczeń wprowadzonych przez rząd mogą wzbudzać w Was złość i poczucie ograniczenia Waszej wolności. Rozumiem to doskonale. Warto wtedy przeczytać w rzetelnych źródłach informacji czemu służą te obostrzenia i pamiętać, że jest to terminowe rozwiązanie, które nie będzie trwać wiecznie.
  • Radzenie sobie ze stresem – odczuwanie napięcia w obecnej sytuacji nie jest czymś nadzwyczajnym.  Oto kilka zasad jak radzić sobie z trudnymi emocjami:
  • Przyjrzyj się reakcjom swojego organizmu, w stresujących sytuacjach, obserwuj oddech, spróbuj nazwać swoje emocje;
  • Skoncentruj się na oddechu: zastosuj metodę 4-7- 8; przez 4 sekundy nabieraj powietrza, przez 7 zatrzymaj je w płucach, przez 8 sekund spokojnie je wypuszczaj;
  • Porzuć przynajmniej na godzinę social media i portale społecznościowe, znajdź zajęcie , które Cię wyciszy….
  • Zatroszcz się o siebie, zastanów się z jakiego powodu byłeś zdenerwowany, daj sobie zgodę na trudne emocje, oczywiście bez krzywdzenia innych;
  • Dbaj o dobry sen; 7- 8 godzin w dobrze wywietrzonym pokoju. Na godzinę przed zaśnięciem postaraj się nie używać laptopa, włącz muzykę, jakiś „ lekki „ wesoły film. Nie siedź całymi dniami w pokoju w którym śpisz, chociaż wiem, że czasami może to być trudne;
  • Odżywiaj się zdrowo, jedz 5 razy dziennie o w miarę stałych porach. Zrezygnuj z tłustych potraw i słodkich napoi. Unikaj podjadania, a jeśli już masz na coś ochotę niech to będą produkty bogate w cynk, magnez ( orzechy, pestki, owoce, warzywa)

Jeśli zechcesz, skorzystaj z pomocy, porozmawiaj z kimś o swoich lękach, obawach, nie musisz się wstydzić, większości z nas towarzyszą takie emocje. Wyrzucenie z siebie złości, smutku jest oczyszczające. Wysłuchaj jak inni to widzą   perspektywa  innej osoby być może pomoże Ci spojrzeć na problem z dystansu.

Uśmiechajcie się jak najwięcej i myślcie o tym, co zrobicie, kiedy wrócimy do swoich zwykłych zajęć. Nagradzajcie siebie za każdy sukces, bądźcie dla siebie dobrzy i dbajcie o to co najważniejsze, o zdrowie J

Życzę Wam optymizmu i wiary w to, że „ jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie….” Pozdrawiam. Mariola Księżopolska

Koronawirus

f t g m